Yönetim Kurulu Başkanımız Ecz. M. Sait YÜCEL'in Mesajı

Merhaba,

Öncelikle yaz başında kaybettiğimiz İstanbul Eczacılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı meslektaşımız Ecz. Rafet Şahin’i saygıyla anarak başlıyorum.

Önce birim kooperatiflerimizin ayrı ayrı yaptıkları kongrelerin ve Haziran ayı sonunda yaptığımız TEKB Genel Kurulumuzun ardından yaklaşık üç ay geçti. Yaz dönemi olmasına karşın gerek kooperatiflerimizin gerekse ülkemizin gündemi bu geçen süreçte oldukça yoğundu ve bu yoğunluğun özünde ekonomi vardı. Var olmaya da devam edeceği görünen ekonomik gelişmeler gündemimizde yer edince, bu ilk yazımda da ekonomik krizi irdelemeye çalışacağım.

24 Haziran’daki seçimlerle birlikte ülkemiz Cumhuriyet’in ilanından bugüne kadar, Parlamenter düzendeki sistem yerine Başkanlık sistem ile idare edilmeye başlandı. Yeni sistemin daha ilk aylarında uzunca bir dönemdir baskılanan ekonomik kriz, Ağustos ortalarında dövizde ve dolayısıyla fiyatlardaki ciddi bir artışla başladı. Ve bunun arkasından da yaşanan bir aylık sürede açıklanan yeni ekonomik program, MB faiz artışları ve alınan diğer kararlara karşın sürüyor.

Enflasyonun yıl sonu hedefinin %20 olarak hedeflendiği bu ekonomik programa karşın hemen hemen iğneden ipliğe her üründe ciddi fiyat artışları olmakta.

Alanımıza baktığımızda ise sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte uzunca bir dönem baskılanan ilaç fiyatlarında son üç yıldır, ortalama döviz kurunun % 70’ine sabitlenen kur değerine göre artışlar olmakta.

2018 yılı başında ise bu değer % 23 bir artış gerçekleştirirken, % 15 ‘lik artışla 2.69 da sabitlenen döviz kuru ile fiyatlar belirlendi.

Eczanelerimizdeki tüm giderlerde en az enflasyon oranında artış olacağını dikkate alarak bizlerin bu yaşanan ekonomik krizden ciddi bir biçimde etkilendiğimiz gerçeğini bilerek önümüzdeki sürece bakmalıyız.

İlk aşamada giderlerimizi azaltmaya, varsa yatırımlarımızı durdurmaya ve eczanelerimize gerektiğinde kaynak aktarmak zorunda olduğumuz bir döneme giriyoruz.

Uzunca sürecek olan bu dönemde, alanımızdaki tüm kurumlarımızla iletişim içinde olarak ekonomik krizden Kooperatiflerimizin ve eczanelerimizin en az etkilenerek çıkması için yapılacakları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Sağlıcakla kalın.

 

 

" Kanaatim odur ki birleşmede muhakkak suretle kuvvet vardır. Kooperatif yapmak maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir. " M. Kemal ATATÜRK
DUYURULAR
HABERLER
ETKİNLİKLER
BASIN KÖŞESİ
İZ BIRAKANLAR
BAŞKANDAN