Yönetim Kurulu Başkanımız Ecz. M. Sait YÜCEL'in Mesajı

Merhaba,

Oldukça yoğun, aynı zamanda sıkıntılı başlayan Şubat ayını geride bıraktık.

Ağustos ayında döviz kurlarının yükselmesiyle başlayan ve bankaların kredi faizlerini yükseltmesiyle devam eden ekonomik kriz, her alanda olduğu gibi Sağlık alanında da önemli ölçüde hissedildi.

İlaç Fiyat Kararnamesi’ne göre, her yılın Şubat ayında yıllık ortalama Avro kuruna göre belirlenen İlaç fiyatları, bu yıl da 19 Şubat’ta yürürlüğe girdi. Kararnamede yıllık ortalama Avro kurunun %70’i olarak belirlenen Avro değeri bu yıl %60’a indirilerek, 2.6934 TL’den 3.4037 TL’ye artırıldı.

Eylül 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında zaman zaman yaşanan İlaç sıkıntısının, bu karardan sonra kısa zamanda ortadan kalkacağını bekliyoruz.

Yaşadığımız bu süreçte iki konuda sizlere bilgi aktarmak durumundayız. Birinci konu; Pazarda 4. Ve 5.kademe olarak adlandırdığımız, Eczane ve Dağıtım kanallarının karlılıklarının düşük olduğu, aynı zamanda da ödeme günlerinin kısa olduğu ürünlerde bu aylarda Eczacı Kooperatiflerinin payının giderek yükseldiğini gördük. İkinci bir konu da İlaçta yeni zam kararının açıklandığı 14 Şubat ile yeni fiyata geçileceği 19 Şubat tarihleri arasında, Eczacı Kooperatiflerinin Pazar payının haftalık IMS rakamlarında pazarın oldukça üzerinde olduğunu gözlemledik.

Yakın zamanda yaşadığımız bu iki konu, Eczacı Kooperatiflerinin Serbest Eczane Pazarı için ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

Eczacının, ilacın üretiminden tüketimine her alanda etkin olması şiarıyla yola çıkan, bugün dağıtım alanında belirleyici olan Eczacı kooperatiflerimiz; Bağımsız Serbest Eczanelerin güçlenmesi ve verdiği sağlık hizmetlerinin aksamaması için uğraş vermektedir.

Tüm bu çaba, ortak eczacılarımızın mezun olurken ettiği ‘Eczacılık Yemini’nde verdiği sözleri yerine getirmesini sağlamaktır.

Yaşadıkça “ İyi ki Eczacı Kooperatiflerini kurmuşuz; iyi ki Eczacı Kooperatiflerimiz var” diyeceğiz.

Sağlıcakla kalın

" Kanaatim odur ki birleşmede muhakkak suretle kuvvet vardır. Kooperatif yapmak maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir. " M. Kemal ATATÜRK
DUYURULAR
HABERLER
ETKİNLİKLER
BASIN KÖŞESİ
İZ BIRAKANLAR
BAŞKANDAN